ΚΥΠΕΛΟ ΕΠΣΗ - Πήρε το μεσαρρίτικο ντέρμπι και το εισητήριο για τους «4» η ΑΕ Μοιρών με 3-2 τον Ζαρό

01.02.2018

Πήρε το μεσαρρίτικο ντέρμπι και μαζί το εισητήριο για τους «4» η ΑΕ Μοιρών επικρατώντας με σκορ 3-2 του Ζαρού στο στάδιο «Μανώλης Στεφανουδάκης» στις Μοίρες

Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Νίκο Μεταξάκη για τους φιλοξενούμενους , με τον νεαρό εξτρέμ να αστοχεί από θέση τετ-α-τετ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό, οι Μοίρες άνοιξαν το σκορ με το κοντινό πλασέ του Φραγκίσκου Ποτηράκη με τον έμπειρο φορ να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Επτά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Δράστης ο Βιδάκης που με πλασέ στην επαναφορά έπειτα από την απόκρουση του Μήτρου έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

Ωστόσο, ο Ζαρός αντέδρασε και στο 40ο λεπτό μπήκε και πάλι στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, με σκόρερ τον Βαγγέλη Πουλάκη που εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Κοζυράκη με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Οι Μοίρες κατάφεραν να σκοράρουν και τρίτο γκολ πριν την λήξη του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιερωνυμάκης από καλή θέση πλάσαρε και ευστόχησε, κάνοντας το 3-1 σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Φάνη Χαλκιαδάκη πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 3-2, όταν ο Αντώνης Μεταξάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας ύστερα από την όμορφη κάθετη του Ρουμπάκη και με πλασέ μείωσε σε 3-2.

Τελευταία ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν για τον Ζαρό στις καθυστερήσεις με τον Παραθύρα, να επιχειρεί δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Σωπασή σε εξαιρετική επέμβαση "κρατώντας" έτσι το τελικό 3-2 και μαζί το εισητήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

ΑΕ ΜΟΙΡΩΝ: Σωπασής, Μασέλης, Παρθενιάδης, Φανουράκης, Ιερωνυμάκης, Μόντι, Κιόρι, Βιδάκης, Ποτηράκης (72' Τσαίνης), Ηλιάκης (88' Προβιδάκης), Κεφάκης (62' Φραγκιαδάκης)

ΖΑΡΟΣ: Μήτρου, Κοζυράκης, Πολυμερίδης Γ., Γενιτσαρίδης (85' Παραθύρας), Λογοθέτης, Φραγκιαδουλάκης, Λιοδάκης, Πουλάκης (45' λτ. Ρουμπάκης), Μεταξάκης Ν., Νταβιγλάκης (70' Αλμπαντάκης), Μεταξάκης Αν.