ΚΥΠΕΛΟ ΕΠΣΗ - Κυπελλούχος ΕΠΣΗ 2017-18 ο ΠΑΝΟΜ 1-0 τον ΠΟΑ στο Τυμπάκι

26.03.2018

Με ένα καταπληκτικό γκολ του Γιώργου Μυλωνά στο 90ο λεπτό, ο ΠΑΝΟΜ επικράτησε 1-0 του ΠΟΑ,στον τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΗ και αναδείχθηκε κυπελλούχος για τρίτη φορά στην ιστορία του, μετά από έντεκα χρόνια.

Δεκατρία χρόνια μετά, το τρόπαιο επιστρέφει στα Μάλια χάρις σε ένα καταπληκτικό τέρμα του ικανού μεσοεπιθετικού, σε ένα διάστημα που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα πήγαινε στην διαδικασία των πέναλτι.

Πιο δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο το συγκρότημα του Γιώργου Βλαχάκη και μόλις στο τρίτο λεπτό έχασε την πρώτη ευκαιρία. Σε ένα κερδισμένο έμμεσο ο Μυλωνάς έκανε την εκτέλεση, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Μανουσάκη.

Έξι λεπτά αργότερα, σημαντική ευκαιρία για τον ΠΑΝΟΜ, όπου μετά από σέντρα του Μυλωνά, ο Κολιακουδάκης πετάχτηκε, με τον Τζανή να προλαβαίνει και να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Λίγο αργότερα, σουτ του Μυλωνά μέσα από την περιοχή αριστερά, μπλόκαρε σταθερά ο Μανουσάκης.

Στο 13' νέα ευκαιρία με τον Μυλωνά να βγαίνει τετ α τετ, με τον Βρεττό να τον προλαβαινει και να διώχνει.

Μέχρι και αυτό το σημείο, οι "κιτρινόμαυροι" ήταν καλύτεροι, όμως από το 20' και μετά ο ΠΟΑ ανέβασε στροφές και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 22' καταγράφθηκε η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον ΠΟΑ. Από φάουλ του Ρουμπάκη, ο Τριανταφύλλου έπιασε το σουτ η μπάλα όμως πέρασε ψηλά άουτ.

Έξι λεπτά μετά ένα σουτ του Χαρίτου μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 40' πολύ καλή φάση για τον ΠΟΑ, μετά την ενέργεια του Ξυλούρη και την πάσα στον Φραγκιαδάκη, αυτός μοίρασε στον Πατηνιώτη που έκανε το σουτ, με τον Ζαχαριουδάκη να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 46' στην τελευταία στιγμή του πρώτου μέρους, νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ. Ο Ρουμπάκης έφυγε στην κόντρα και έκοψε στον Ξυλούρη με τον Τζιράκη να παρεμβαίνει τελευταία στιγμή και να διώχνει τον κίνδυνο.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έφυγαν στα αποδυτήρια με το πρώτο μέρος να... μένει στην ιστορία και το σκορ να είναι ισόπαλο 0-0 με ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει της επανάληψης.

55ο πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη και ήταν για τον ΠΟΑ. Από κεφαλιά πάσα του Ρουμπάκη, ο Τριανταφύλλου από κοντά σούταρε, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, σε μια σημαντική ευκαιρία για το συγκρότημα του Μανώλη Σουτζή.

Τρια λεπτά μετά, ευκαιρία για τον ΠΑΝΟΜ με τον Κολιακουδάκη από κοντά να μην βρίσκει στόχο.

Με την συμλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, σουτ του Ρουμπάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.

Σε αυτό το διάστημα ο ΠΟΑ ήταν καλύτερος, πίεσε με τον ΠΑΝΟΜ να κρατάει το μηδέν.

Στο 63' ωραία ατομική ενέργεια από τον Πατηνιώτη ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί, η μπάλα άουτ.

73' και μεγάλη φάση για τον ΠΟΑ. Σέντρα του Πατηνιώτη στον Τριανταφύλλου όπου βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και έπιασε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες μέχρι... να φτάσουμε στο 90ο λεπτό.

Εκεί, με τρομερή ενέργεια του Μυλωνά από τα δεξία όπου μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε στην μπάλα στην δεξία γωνία της εστίας του Μανουσάκη για να γράψει το 1-0 για τους Μαλιώτες και να χαρίσει στην ομάδα του την νίκη αλλά και το τρόπαιο του Κυπέλλου ΕΠΣΗ!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΟΜ: Ζαχαριουδάκης, Μαυρίδης, Διαμαντάκης, Χαλκιαδάκης, Τζιράκης Τ., Κολιακουδάκης, Μυλωνάς, Μανιαδής, Φουκαράκης (80' Συσκάκης), Δαριβιανάκης, Καπετανάκης (76' Τζιράκης Δ.)

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Βρεττός (46' Καρβελάς), Ρουμπάκης (87' Μαρακομιχελάκης), Χαμαλάκης, Πετράκης (46' Χατζηανδρέου), Τζανής, Τριανταφύλλου, Χαρίτος, Ξυλούρης, Φραγκιαδάκης (64' Μπέρκης), Πατηνιώτη

* Τη σέντρα του παιχνιδιού πραγματοποίησαν δύο ποδοσφαιριστές της Μικτής Νέων οι Τίτος Κουτεντάκης και Κωνσταντίνος Γκλεζάκος, οι οποίοι κατόγονται από την περιοχή και λόγω της πρόκρισης της Μικτής στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, αποφασίστηκε τιμητικά να κάνουν τη σέντρα στο παιχνίδι.

* Τιμώμενα πρόσωπα του τελικού από την ΕΠΣΗ είναι οι Γιάννης Κρητικός (ΠΑΝΟΜ), Μιχάλης Μαστρογιαννάκης (ΠΟΑ), η οικογένεια Καμπουράκη (Δόξα Γαλιάς), ο Ζαχαρίας Σαββάκης (Μοίρες), ο Μιχάλης Μπουμάκης (Γόρτυς), ο Αντώνης Κοτσυφάκης (Ερ. ΟΦΗ), o γερόλυκος των γηπέδων, Γιάννης Θεοδωράκης, και ο μαντιναδολόγος Μανόλης Μακρυδάκης.

* Ο Τελικός είχε και φιλανθρωπικό χαρακτήρα καθώς συγκεντρώθηκαν τρόφιμα μακράς διάρκειας από τον φίλαθλο κόσμο που έδωσε το παρών στο γήπεδο και θα δοθούν στο ΚΕ.ΠΕ.Π. Πόμπιας και στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Τυμπακίου.